O WYBORZE ZAWODU MÓWIĄ ABSOLWENCI I LO IM.BOHATERÓW PORYTOWEGO WZGÓRZA W JANOWIE LUBELSKIM:

KAROLINA GÓRA ORAZ PIOTR GOLEC

 

   Jak dobrze wybrać zawód?

To pytanie, które towarzyszy uczniom klas maturalnych od stycznia, kiedy to rozpoczęliśmy cykl spotkań z absolwentami naszej szkoły, którzy podczas zajęć online opowiadali młodzieży o swojej ścieżce zawodowej.  Ostatnie dwa spotkania dotyczyły kierunków, które są bardzo popularne wśród uczniów ILO, a są nimi medycyna, kierunki techniczne czy też służby mundurowe.

    Spotkanie, na które moi uczniowie klasy biologiczno-chemicznej oczekiwali z niecierpliwością to lekcja, na której gościem była Karolina Góra, absolwentka naszej szkoły, obecnie studentka V roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Karolina opowiedziała młodzieży o programie studiów oraz specyfice trudnego i zarazem niezwykle interesującego zawodu lekarza. Porady jak najlepiej przygotować się do matury z biologii i chemii, informacje o rekrutacji oraz udanym starcie na uczelni były dla maturzystów bezcenne. Koleżeńskie wskazówki, zaangażowanie oraz pełne pasji opowieści o realiach studiowania medycyny wywarły wielkie wrażenie na młodzieży i ośmieliły do zadawania pytań, na które Karolina rzeczowo i profesjonalnie odpowiadała.

 

    Podobne emocje i zainteresowanie tematem zauważyłam podczas spotkania z podporucznikiem mgr inż. Piotrem Golcem, również absolwentem naszego liceum oraz uczelni patronackiej, jaką jest Wojskowa Akademia Techniczna. Piotr obecnie jest dowódcą plutonu remontu sprzętu inżynieryjnego w 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu. O swojej pracy w służbie mundurowej, o studiach na WAT oraz wielu możliwościach, jakie daje wykształcenie techniczne Piotr opowiadał z wielkim zaangażowaniem podkreślając, iż jest to przede wszystkim Jego pasja, ale także obowiązek, który często każe najpierw myśleć o służbie, a w drugiej kolejności o prywatnym życiu.

       Poświęcenie, empatia, pasja, gotowość do niesienia pomocy-to cechy, które łączą Karolinę i Piotra, ale przede wszystkim pokazują, iż ich wybór ścieżki zawodowej był zgodny z zainteresowaniami, ogromem włożonej w edukację pracy oraz zaangażowaniem ich w to, co robią i do czego dążą. Dumę z absolwentów oraz ciepłe słowa w ich kierunku płynęły również z ust Pani Dyrektor Wiesławy Dyjach, która zawsze z wielką serdecznością  witała absolwentów na zajęciach. Do spotkania dołączyli również p.Beata Góra oraz p.Jacek Golec nauczyciele naszej szkoły, a prywatnie rodzice absolwentów.(Zdradzę, iż przysłuchiwali się rozmowie z łezką wzruszenia).

      Karolino, Piotrze! W imieniu Dyrekcji, własnym oraz moich uczniów życzę Wam spełnienia
w zawodzie, który wybraliście. Mam nadzieję, że pasja, którą zobaczyłam w Waszych oczach nigdy nie zgaśnie. Pokazaliście czym jest zaangażowanie i realizacja swoich marzeń, do jak wspaniałych osiągnięć prowadzi wartość nauki i poświęcenie się temu, co się kocha. Serdecznie dziękuję Wam za te chwile pełne refleksji, które przypomniały mi na nowo to, z czym zaczynałam swoją drogę zawodową, którą za chwilę rozpoczną również moi wychowankowie.

   Pragnę także w imieniu mojej klasy podziękować wszystkim absolwentom naszej szkoły, którzy gościli na zajęciach. Dziękuję Hubertowi Drewniowskiemu, Igorowi Skrzypkowi, Mateuszowi Mrozowi oraz jeszcze raz Karolinie Górze oraz Piotrowi Golcowi. Kochani, życzymy Wam „szczęścia ile się da, miłości w bród, mądrych ludzi wokół”.

PS. Za wszystkich maturzystów trzymam kciuki życząc spełnienia w zawodzie oraz szczęścia i zadowolenia z tego, co przyniesie przyszłość.